вторник, 5 февруари 2013 г.

ПОМОЩ! БЕБЕТО МИ ПРОХОДИ



 
   Щом бебето ви проходи, то навлиза в нов етап от развитието си - етапа на първите стъпки! Той му носи нови знания, позволява му активно да изследва заобикалящия го свят, както и да придобие увереност в себе си, но и го поставя в специфично положение, в което е особено уязвимо. До този етап изследователските експерименти на бебето са били доста ограничени и пасивни. Дори когато е пълзяло или се е придвижвало на четири крака, за да се подготви за ходенето, то се е задоволявало с тясно поле на дейност. Щом разбере, че може да се разхожда само из цялата къща, изследователската му страст ще се разгори с пълна сила. Всяка майка трябва да вземе окончателно решение по отношение на къщата си. Или ще има жилище, предназначено изключително за възрастни, или ще разполага с безопасен за децата дом. Ако избере първия вариант, тя ще трябва да отдели много време, за да възпира бебето си с думи и действия; да изразходва цялата си енергия, за да му казва „не", да го пляска през ръцете и да му пречи да пипа навсякъде. Много майки внушават на децата си да стоят далеч от предметите, предназначени за възрастни. Това може да е практично за майката като домакиня, но привиква детето да сдържа любопитството си и да потиска онази основна потребност, която го подтиква да научава повече за заобикалящия го свят.
 Приберете опасните или чупливи предмети. То трябва да е свободно да се разхожда из къщата и да я изследва без риск да се нарани или да счупи някое ценно за вас украшение. Така че махнете вазите, скъпия порцелан или във всеки случай поставете тези неща достатъчно високо, за да не може да ги достигне. Дом, в който има хиляди забрани, със сигурност няма да е подходящо място за проучвателската дейност на детето ви. Вземете достатъчно предпазни мерки, защото от психологическа гледна точка детето ви е още бебе. Способностите му за наблюдение и оценка са много ограничени. То не прави разлика между опасното и безопасното и науч­ните му експерименти винаги свършват в устата.
 Махнете всички отровни предмети и препарати. Проверете какво има под мивката в кухнята, на някоя ниска етажерка в мокрото помещение, на лавица или на пода в гаража. Уверете се, че бебето ви не може да достигне до следните неща: амоняк за домакински нужди, хлор, прах срещу мравки, препарат за почистване на автомобили, цигари, антифриз, белина, детергенти, спирт, оловна боя, вакса, тютюн, хербициди, препарати против молци и други насекоми.
 Аптечката ви е особено богата на отрови. Лекарствата, които възрастните вземат в малки безопасни дози, могат да бъдат фатални за децата. Сигурно имате аспирин, сънот­ворни, сироп за кашлица, успокоителни, камфоров спирт, както и шишенца с лекарства с изтекъл срок, които не сте изхвърлили. Единственото ефикасно средство да предпазите детето от аптечката е да я заключите.
 Необходимо е също играчките и другите предмети, с които се забавлява бебето, да бъдат достатъчно големи, за да не може да ги глътне (внимавайте с монетите, бонбоните, иглите и карфичките, мънистата, кламерите и всякакви неща от този род). Не оставяйте детето ви да приема и храни, които да го задавят, например лешници или карамелизирани пуканки.
 Когато готвите, завъртайте към стената дръжките на тенджерите и тиганите, така че да не може да ги достигне и обърне върху себе си. Кошчето или кофата за боклук под мивката са особено опасни за децата, защото в тях хвърляме, без да се замисляме, потенциално опасни неща.
 Електричеството е, разбира се, също източник на опасност. Запушете контактите, които не употребявате често, с предпазни капачки. Те ще му попречат да открие какво би станало, ако пъхне вътре фиба или кламер.
 Работилницата съдържа смъртни опасности, затова тряб­ва да е отделно помещение, в което детето да не може да проникне. В противен случай му осигурявате достъп до иг­рачки като акумулатор, триони, ножове, боя, кит и други подобни.
 Родителите трябва да закрилят детето си, но не прекалено. Има голяма разлика между двата начина. Детето ви има нужда да го предпазвате от опасностите, които не осъзнава, защото е твърде наивно. Но не му е необходима закрилата ви в ситуации, които не го застрашават с нищо.
Ако прекалено бдите над него, ще му създадете излишен страх от заобикалящия го свят и ще разрушите изграждащата се в него увереност, че е способно да се справя само.
Нищо чудно да ви се стори, че взимането на всички тези предпазни мерки допълнително ви товари, и е точно така! Но щом приключите и домът ви стане безопасен, ще можете свободно да оставите детето си да го изследва колкото му душа иска. Ще сте спокойни, като знаете, че къщата ви му гарантира сигурност. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар