БЕБЕ

НИКНЕНЕ НА ЗЪБИ ПРИ БЕБЕТАТА
    
    Появата на първите зъбчета е болезнен процес, който при повечето бебета е свързан с неспокоен сън, липса на апетит, повръщане, диария, обриви. Обикновено първо се показват долните два резци, а след тях горните два. В последователен ред поникват и останалите резци. Между 12 и 18 месеца поникват малките кътници, четири на брой, по един от всяка страна горе и долу. Пространството между малкия кътник и малкия резец се запълва с кучешкия зъб на 12 – 24 месечна възраст. Големите кътници 4 на брой излизат между 20 и 30 месец. С това се оформят всички млечни зъби общо 20 на брой.
    Никненето на зъбите, особено първите, причиняват  болка и дискомфорт на бебето. Венецът е зачервен и подут, а успокояването на бебето е почти невъзможно. Друг отличителен белег е обилното слюноотделяне, което може да причини обриви по лицето и шията. За това е нужно през целия ден да попивате слюнката с памучна кърпичка. При някои бебета никненето на зъбите може да предизвика вдигането на висока температура. В такива случаи може да дадете Панадол за бебета, но ако температурата продължава повече от 2 дни или е по-висока от 38.5 потърсете лекарска помощ.
   За да облекчите болката на бебето може да използвате специални за целта гелчета  например    Дентинокс като втриете малко количество от него на мястото, където се опитва да избие зъбчето. Друг вариант е използването на играчки предназначени за чесането на венци. Има много варианти и различни форми, но най-ефикасни са тези, в които има течност за охлаждане в хладилника. Студените предмети облекчават болката. Преди да предприемете каквито и да било действия се консултирайте с вашия педиатър.

 Колкото и да са подготвени двама души за отглеждането на своето отроче, колкото и информация да са изчели по въпроса, ще се убедят, че има хиляди неща, които не знаят или ги е страх да правят поради липса на опит. Дори и безвъзмездната помощ на бабите може да се окаже недостатъчна, защото както знаем начините за отглеждане на детето, според педиатрите, се менят през няколко години. Основните грижи, които притесняват родители през първите месеци са: правилното хранене на детето, изхождането, падането на пъпчето,  къпането,  коликите, повръщането.


ХРАНЕНЕ

 Първият месец след появата на детето всяка майка се притеснява дали то  е добре нахранено и какво количество трябва да изяжда през конкретната седмица. Когато бебето е на кърма педиатрите препоръчват то да се кърми на всеки 2-3 часа или на поискване. Ако не сме сигурни, че количеството кърма е достатъчно, трябва да се направи контролно хранене при педиатъра, за да се установи дали е необходимо бебето да бъде дохранвано. Кърмата е най- добрата, полезна  и лесносмилаема храна за всяко бебе. Тя му осигурява всички необходими хранителни вещества и антитела. Адаптирано мляко трябва да се дава само в случаите, когато майката няма кърма или боледува от заболяване, при което кърменето е противопоказно. Не се притеснявайте ако бебето ви не изяжда количеството храна, което е написано на опаковката. То е препоръчително, но не е задължително за всяко дете. Не гледайте детето си по учебник, а се съобразявайте индивидуално с неговите потребности.
Препоръчителна доза през първите 6 месеца:

възраст            хранене за 24ч           вода                 мерителни лъжички

0-14 дни                     7                          60                           2
2-8 седмици               6                          90                           3
2 месеца                     5                          120                         4
3 месеца                     5                          150                         5
4 месеца                     5                          180                         6
5 месеца                     5                          210                         7
6 месеца                     4                          210                         7
 Храненето през първият месец се осъществява по следния часови режим:
6ч – 9ч – 12ч – 15ч – 18ч – 21ч – 24ч – 03ч


КОЛИКИ

  
 Това са тези болезнени и неприятни спазми на бебето, пред които всички родители се чувстват безпомощни. Те могат да започнат внезапно по всяко време на денонощието, обикновено след хранене. Плачът при колики не може да бъде сбъркан с плачa при други нужди на детето. То може да  плаче неутешимо по 2-3 часа, лицето му се зачервява и крачетата се свиват и отпускат към коремчето. Ръчичките са свити в юмручета и се чува постоянно изпускане на газове.Обикновено коликите започват след втората седмица на кърмачето и спират около средата или края на третия месец.Може да облекчите коликите на вашето бебе ако го държите притиснато с коремчето към вашето тяло или го сложете по коремче върху ръката си и го люлейте лекичко. Движете се в стаята и му показвайте различни предмети, които могат да привлекат вниманието му. Друго, което може да помогне е да масажирате коремчето с леки движения  по посока на часовниковата стрелка. Важно е да следите детето ви да не поглъща въздух при кърмене. За целта то трябва да захапва хубаво зърното и част от ореола на гърдата, а ако е на адаптирано мляко използвайте шишета със система против колики. Винаги след хранене го дръжте изправено, за да се оригне и да излезе поетото количество въздух. На пазара има много медикаменти, които облекчават колики, но не очаквайте чудеса. Недоразвитата храносмилателна система на бебетата има нужда от време, за да свикне с приеманата храна. Въоръжете се с търпение и запазете спокойствие, защото вашето бебе усеща кога сте нервни и разстроени и това се пренася върху него.


КЪРМЕНЕ

   Майчината  кърма е най-подходящата храна за храносмилателната система на вашето бебе. Нейните съставки са лесноусвоими от организма. Кърмата съдържа минералите и витамините, от които бебето се нуждае. В състава и са включени антитела, които предпазват детето от различни заболявания и алергии и помага за предотвратяване натрупването на свръх тегло при децата в по-късна възраст. Сукането на бебето през първите дни има голямо значение за производството на кърма. За това е много важно още от първия ден бебето да суче често и продължително ( по 15 минути на всяка гърда). В началото кърменето е на поискване около 10 – 12 пъти в денонощието през 2- 3 часа. Препоръчително е бебето да бъде кърмено поне шест месеца.
За да превърнете кърменето в удоволствие  е добре предварително да подготвите гърдите си. През последните два месеца от бременността започнете ежедневно да масажирате гърдите с хавлиена кърпа, по време на къпане, за да може зърната леко да загрубеят. След подсушаване ги намажете със специално предназначени за целта мехлеми, които се продават във всички аптеки например Гармастан. Те омекотяват и подхранват кожата и предпазват зърното от рагади.
Кърменето е полезно и за майките. То помага за изгарянето на повече калории от организма и по-бързото свиване на матката до нормалните и размери, което ще ви помогне да възвърнете добрата си форма по-бързо. Започнете да подбирате хранителните продукти и се хранете здравословно. Достатъчно е да ограничите употребата на кафе, шоколад, никотин, храни предизвикващи газове, цитрусови плодове, пържени храни и безалкохолни напитки.
Кърменето е един от най-прекрасните интимни моменти с вашето бебе. Прегръщайте го, целувайте го, галете го и му показвайте обичта си.
Сега е чудесно време  да се радвате един на друг. Насладете му се!


КЪПАНЕ




При някои бебета къпането може да бъде много приятно изживяване, докато при други може да бъде съпроводено с плач през цялото време. За да помогнем на детето да се чувства комфортно в банята трябва да си подготвим предварително всички аксесоари, които са ни необходими за къпането. Това са чиста хавлия, дрешки, еднократни пелени, лосион за тяло, крем против подсичане и шампоан. Добре е температурата в стаята да бъде около 25 градуса, а на водата 36. През първата седмица, когато пъпчето още не е паднало, е препоръчително детето да не се къпе в корито. Може направо под течаща вода да измиете главата, ръцете и дупето на бебето, като пазите областта около пъпчето. Когато използвате корито първо нагласете водата до подходящата температура, сложете малко количество от бебешкия шампоан и разбъркайте докато се получи лека пяна. Потопете първо крачетата на бебето, а след това го сложете да легне във ваната, като го придържате и започнете къпането от горе на долу. Първо измийте главата, като пазите да не попадне вода в ушите на бебето, след това гърдите, ръцете, гениталиите  и крачетата. Ако вашето бебе обича къпането го оставете да се наслади още няколко минути и го изплакнете с чиста вода. Добре е за целта да имате помощник в банята, защото сам човек трудно би се справил. Увийте детето в хавлията  и го подсушете добре без да търкате, а само леко попийте водата. Понеже бебешката кожа има склонност към изсъхване намажете детето  с лосиона за тяло като наблегнете на гънките и сгъвките на ръцете, крачетата, шийката  и под мишниците. Когато кожата е по-чувствителна и склона към обриви намажете тези участъци с крем против подсичане. Облечете бебето в топли дрешки и го оставете да се наслади на спокоен и здрав сън.


ПОВРЪЩАНЕ


  При повечето бебета повръщането е свързано с все още недоразвития им стомах. Нормално е до около 6 месечна възраст бебетата да връщат малко количество мляко след хранене. При кърмените бебета това се случва много по-рядко отколкото при хранените с адаптирано мляко. Много често причина за повръщането е прехранването. По-добре хранете бебето по-често и по малко или разделете храненето на 2-3 етапа като го изправяте да се оригне. Трябва да внимавате бебето да не поглъща въздух при кърмене, защото това също може да предизвика повръщане. Избягвайте след хранене да държите бебето в пози, които притискат коремчето. Ако въпреки повръщането бебето е щастливо и наддава добре на тегло, тогава проблемът ви ще е само прането на дрехите. Потърсете лекарска помощ ако детето е с влошено общо състояние, повръщането е много обилно, има температура или други притеснителни симптоми.



ИЗХОЖДАНЕ


През първите 2-3 дни от раждането изпражненията на бебето имат зеленикав цвят, поради наличието на веществото мекониум. След това цветът  на изпражненията се превръща в жълто кафяв. При кърмените деца ходенето по голяма нужда може да бъде по няколко пъти на ден след всяко хранене. Цветът е светло жълт, а по консистенция е като гъсто пюре. Бебетата на изкуствено мляко имат по-голяма склонност към запек и изхожданията са по-малко 1- 4 на ден. Често се случва бебетата да не се изхождат всеки ден, което не трябва да ви притеснява ако детето се чувства добре. Вземете мерки ако изпражненията се задържат повече от 48 часа. Тогава много родители прибягват към правенето на клизма. Най-често за целта се използва термометър, върхът на който се намазва със зехтин и с него се дразни ануса на бебето. След всяка употреба термометърът трябва да се почиства със спирт. По същия начин може да се използва дръжка от индрише, мушкато или здравец. Власинките по дръжката дразнят стените на червото и така предизвикват изхождане. Не е препоръчително клизмата да се прилага много често понеже червата стават лениви.


ПЪПЧЕТО



   Обикновено то пада до няколко дни след раждането. Ако се приберете от болницата и пъпчето все още не е паднало трябва да го третирате със спирт 95 процента след всяка смяна на пелените. Не трябва да къпете бебето във ваничка докато пъпчето не падне и мястото не заздравее. В противен случай то може да се възпали и да се наложи лечение.


РАЗВИТИЕ НА БЕБЕТО
    
През първите 3 месеца бебето увеличава теглото си с 2.500г – 3000г, а дължината с около 12 см. След раждането бебето извършва множество некоординирани движения с ръцете и краката и постепенно усвоява нови двигателни умения. В края на първия месец успява да задържи главата си, когато го държите изправено, а по-късно я обръща по посока на звука. На 3 месеца, поставено по корем, бебето се опира на ръце и високо вдига главата си. 
 Добре е развито чувството за допир. Нежното докосване, прегръдката и ласката успокояват бебето, когато плаче.
 Зрението е слабо развито при раждането. След две седмици бебето може да фокусира на близко разстояние. До 3-4 месеца има физиологично кривогледство. Консултацията с лекар е необходима, само когато то е силно изразено. След навършване на един месец бебето може да следи с очи движещ се предмет.
  Слухът е слабо развит през първите 7-10 дни. След това бебетата различават гласа на мама, харесват ритмични, еднообразни звуци и мелодии. Често бебето се стряска от силен шум.
  Вкусът не е достатъчно развит през първите 3 месеца, но обонянието частично го компенсира.
 Рефлексите са добре развити още от първите дни, тъй като те са свързани с жизнено важни дейности като сукане и гълтане. Добре е развит и хватателният рефлекс. Ако дадете двата си показалеца на бебето, то ги хваща толкова здраво, че можете да го вдигнете във въздуха. Съществува и така нареченото рефлекторно ходене, когато държите бебето изправено, с крачетата си то извършва подобни на ходене движения.
 Много е важно установяването на режим още от първите дни след раждането. Трябва да определите часовете за хранене и да ги спазвате с неголеми отклонения. Доказано е, че децата са спокойни, когато режимът им е установен в следния ред: сън – хранене – бодърстване. Наспалото се и нахранено бебе ще бодърства пълноценно.

МАСАЖ



   Необходимо  и полезно е масажът да се прави на всички здрави бебета, които са навършили 2 месеца. За целта трябва първо да измиете ръцете си и да свалите всички пръстени и гривни. Масажът се извършва върху твърда повърхност и температура на въздуха 22 – 23 градуса. Бебето се съблича голо и се поставя да легне по гръб. Последователността на масажа е ръце, гърди, корем, крака и гръб. Винаги се започва с поглаждане след това размачкване, разтриване, почукване и се завършва отново с поглаждане. 
Масажът на ръцете се осъществява в посока от китката към рамото. При крачетата се работи в посока от ходилото към таза. Не се прави разтриване върху ставите. През първата година на детето размачкване се прави само на крайниците.
Масажът на гърдите започва с поглаждащи движения от основата на гръдния кош към раменете и продължава с полукръгови движения като лавата ръка поглажда в ляво, а дясната в дясно.
Коремът се масажира с кръгови движения по посока на часовниковата стрелка. Разтриването се извършва за правите, косите и напречните коремни мускули. За правите мускули сложете ръцете си успоредно една на друга и извършвайте движения „както се точи баница”. За косите мускули поставете ръцете си на корема с пръсти насочени навън и правете движения подобни на „лъскане на обувки”. За напречните мускули поставете ръцете си от двете страни на корема с върховете на пръстите, насочени към гърба. Поглаждането се извършва като изтегляте ръцете си над корема, докато се съберат дланите ви.
Гърбът се масажира като се сложат ръцете от двете страни на гръбначния стълб и се правят поглаждащи движения отгоре – надолу и отдолу – нагоре. Разриването се прави по същия начин, но се упражнява по голям натиск и се прескача областtа на бъбреците.
Масажът на седалището се извършва с поглаждащи движения по посока на часовниковата стрелка.  След това с  пръстите на двете ръце леко се потупват и пощипват седалищните мускули и отново се завършва с поглаждане.
В началото масажът продължава само няколко минути, но постепенно продължителността се увеличава. За да бъде по-приятно изживяването за вашето бебе му говорете през цялото време.


ГИМНАСТИКА


  Гимнастиката подобрява работата на дихателната и сърдечно-съдовата система на бебето, стимулира развитието на нервната система, сетивните органи и опорно-двигателния апарат. Има бебета, които обожават гимнастиката и други, на които не им е приятно да правят упражнения. За това е желателно гимнастиката да се прави ако носи удоволствие на бебето и то я възприема като вид игра. Ако бебето не желае да прави някое от упражненията не го насилвайте, а опитайте пак след няколко дена.
За да започнете гимнастиката бебето трябва да е навършило два месеца, температурата в стаята да е 22-23 градуса и да е минал 1 час и 30 мин. от последното хранене.
Поставяне по корем (от 2-я мес.)
Поставено по корем детето повдига глава за кратко време. В началото продължителността на упражнението е 10 сек., като постепенно се увеличава до 10 мин.
Рефлекторно пълзене (от 2-я мес.)
Поставете  бебето по корем, свийте крачетата и с една ръка подпрете стъпалата. Детето се отблъсква, придвижвайки се напред.
Дихателни упражнения (от 3-я мес.)
От положение легнало по гръб му подайте да хване палците на двете ви ръце. Извършвайте ритмично движения с ръцете горе-долу,  ръцете в страни и свити пред гърдите. Повторете упражненията 6-7 пъти. Бебетата реагират много емоционално на дихателната гимнастика.
Велосипед (от 3-я мес.)
От легнало положение по гръб хванете глезените на бебето, сгъвайте и разгъвайте крачетата наподобявайки карането на велосипед. Движенията се извършват последователно, когато единият крак е свит, другият е изпънат.
Повдигане на краката (от 3-я мес.)
От положение по гръб хванете крачетата на бебето в коленете като ги придържате изправени и повдигнете до вертикално положение.
Плувец (от 3-я мес.)
От положение по корем хванете детето за глезените с едната ръка, поставете другата ръка под гърдите му и го повдигнете като  запазите хоризонтално положение на тялото.
Кръгови движения с ръце (от 4 мес)
От положение по гръб оставете детето да ви хване за палците на ръцете и започнете кръгови движения едновременно с двете ръце, като се стремите ръцете да се движат изправени.
Мост (от 5-я мес.)
От положение по гръб хванете стъпалата на бебето и ги придържайте долепени до пода.  Сложете другата ръка  на кръста му, повдигнете тялото нагоре и задръжте няколко секунди. 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар